Hmyzí domky

Objevme společně téměř neznámý svět včelek samotářek, které jsou nejen mírumilovné, ale i minimálně stejně užitečné jako běžné včely. Jsou to totiž výborní opylovači. Zjištění že je může mít na své zahradě i zahrádce, ale i balkónu nebo parapetu okna, ubytovat úplně každý, z nich totiž dělá ideálního souseda.

Samice některých druhů samotářských včel sice žihadla mají, ale protože nežijí ve velkých společenstvích, nemají potřebu se takto bránit. Pokud to jde, vždy raději volí cestu ústupu než útoku. Zřejmě znají moudré přísloví "moudřejší ustoupí".

Samotářky nakladou do vhodné dutiny nebo chodbičky svá vajíčka, kde každému vytvoří zvláštní komůrku. Do té přidají zásoby potravy (směs pylu a medu) a dutinu uzavřou vhodným materiálem. Obvykle hlínou nebo kousky listů, záleží na druhu včelky. Z vajíček se vylíhnou larvičky a ty se v komůrce živí připravenou potravou. Po nějaké době se zakuklí a nakonec se z nich vylíhne nová generace. Někdy je v chodbičkách třeba deset kukel v řadě za sebou. Nejstarší kukla je na slepém konci chodby a musí tak počkat, až se vylíhnou všechny mladší v řadě před ní. Samičky se po vylétnutí spáří se samečky a celý cyklus se opakuje. Za svůj život postaví jedna samotářka maximálně několik desítek buněk a většinou uhyne dříve, než se z plodu vylíhnou další dospělé včely.

Fascinující na tom všem je i to, že u nás žije desítky druhů samotářek a každý druh má trochu jiný způsob života! Liší se vzhledem i velikostí. Najdeme mezi nimi malé trpaslíky, velké jen několik milimetrů, ale i samotářky velikosti čmeláků.

U některých druhů se larvy ještě téhož roku promění ve včelky a vylétají jako druhá generace. U jiných druhů přezimují mladé včely v buňkách a vyletují až na jaře příštího roku. U některých druhů přezimují jen oplozené samičky, jindy zase samci. Další druhy zimují jako larvy a ve včelky se přeměňují až na jaře.

Více o včelkách samotářkách ZDE

Ale i mnoho dalších druhů hmyzu nám může pomoci na zahradě udržovat přírodní rovnováhu a likvidovat mšice. Třeba takový škvor nebo larva slunéčka. Jsou to nenároční sousedé, kteří potřebují jen vhodnou střechu nad hlavou a pak už nám "slouží" zdarma, na rozdíl od chemických postřiků, které draze platíme a přitom obvykle škodí nejen živočichům na zahradě, ale i nám lidem. I na tyhle hmyzáky u Schweglera pamatují.

Zde prezentované úkryty pro včelky samotářky a další užitečný hmyz, i mnoho dalších, zakoupíte v internetovém obchodě Zelená domácnost.com


 

 

Instalace hmyzích domků Schwegler

Při vyvěšování dbejte na instrukce, které najdete u popisu jednotlivých budek zde nebo na  www.zelenadomacnost.com.

Obecná pravidla pro instalaci jsou, že ideální umístění je na sluném místě, chráněném před chladnými větry. Domek může být i na zemi, ale lepší, i pro vaše pozorování hmyzího života,  je umístění ve výšce cca 50 - 150 cm nad zemí. Vstupní otvory do domečku by měly být situovány JV - JZ.