Domky pro ježky

Kdo by neznal tohle pichlavé a přitom oblíbené zvířátko. Známe ho již z dětství - z obrázků ježků s jablíčky na zádech v knížkách. Přitom ježek jablka nejí. Ukázka toho, jak málo toho ve skutečnosti o ježcích víme. Přitom jsou to milá a užitečná stvoření, kterých bohužel ubývá.

U nás žije ježek východní a západní. Ti se mírně liší svým vzhledem, ale ne způsobem života. Přes den je obvykle ježek schovaný ve svém úkrytu v  hromadě listí nebo větví. Zato v noci je velmi aktivní a na cestě za potravou ho prozrazuje hlasité dupání a funění.

Pro přírodu je ježek velmi užitečný. Živí se totiž živočichy, kteří ve větším množství přírodě i člověku škodí. Jeho jídelníček se skládá z hmyzu, žížal, ale také slimáků a šneků. Vyhledává také různé druhy ovoce a různé bobule.

Kdysi tak hojný ježek v poslední době z naší krajiny mizí. Důvodů jejich poklesu je více. Asi nikoho nepřekvapí, že za nimi je velmi často člověk.

Jen těm šťastnějším ježkům se podaří najít vhodný a bezpečný úkryt na zahradě, kde není jen anglický trávník sekaný několikrát týdně anebo v krajině, kde se nepotká se psem, sekačkou nebo kombajnem.


Více zde
V

 

Jak je přilákat na zahradu a jak jim zde pomoci

Ježci jsou teritoriální zvířata. Potřebují tedy poměrně velké území, kde si v noci hledají potravu. Základ je tedy umožnit ježkovi snadný vstup na zahradu, kterým by mohl nerušeně přicházet a odcházet. Stačí mezera mezi plaňkami plotu, chybějící cihla ve zděném plotě a podobně. Je lepší udělat takových vchodů více. Zvýšíme tím pravděpodobnost, že si ježek naší zahradu najde a třeba i vybere jako domov. Lákat je můžeme umístěním vhodného jídla pro ježky. Ježci mají výborný čich, a tak pokud se v okolí pohybují, misku s jídlem dříve nebo později najdou a naučí se k ní chodit pravidelně. Samozřejmě pokud jí nezapomeneme doplňovat. Nicméně pravidelné krmení v době, kdy je dostatek potravy není nutné. Umí si jí obstarat sám. Naopak pokud žijeme v lokalitě, kde není rybník nebo potok, kam by se mohl ježek chodit napít, nezaškodí alespoň malé jezírko s dešťovou vodou. "Našeho" ježka určitě potěší, když se nebude muset trmácet napít někam daleko. Pokud chceme, aby se u nás ježek usadil natrvalo, je potřeba vyhradit mu klidný koutek zahrady, kde může nerušeně přes den odpočívat. Takovým úkrytem může být hromada listí a větví, hromada sena, husté keře a podobně. Samozřejmě, že ježek velmi ocení i domeček pro ježky. 

I ten umístíme do klidného koutu zahrady. Některé slouží k pobytům ježků na zahradě od jara do podzimu. Dřevocementový ježčí domek je natolik izolovaný, že může dobře posloužit i jako zimní úkryt. Domky mohou sloužit i pro úkryt celé ježčí rodinky, takže když se poštěstí, můžeme pozorovat za soumraku celou rodinku v přímém přenosu. Ježci jsou svým domovům poměrně věrní a pokud se mu na zahradě líbí, vrací se na ní řadu let.Je potřeba si uvědomit, že pravděpodobnost osídlení zahrady ježkem se zvyšuje tím více, čím méně budete používat chemická hnojiva a postřiky a čím větší část zahrady ponecháte v péči přírodě. Ježek a sterilní uklizená zahrada nejdou příliš dohromady.

Převzato z webu www.zivotnazahrade.cz

Zde prezentovaný domek pro ježky, i mnoho dalších, zakoupíte v internetovém obchodě Zelená domácnost.com


Více zde

 

Náš tip:

Rady čím ježky dokrmovat naleznete ZDE. Lze zakoupit i speciální granule pro ježky ZDE