Budky pro ptáky

Není pták jako pták a není budka jako budka :-). V jednotlivých kapitolách naleznete stručný popis a fotografie nejběžnějších ptáků u nás a doporučení, které budky jsou pro ně optimální.

Nicméně je potřeba upozornit, že příroda si ještě pořád (a to je dobře!) nedá poroučet a tak mnohdy v budce najdete úplně jiné obyvavatele než čekáte. Ale to vůbec nevadí. Každá instalovaná dutina je v dnešní krajině, kde zoufale chybí staré doupné stromy, nesmírně cenná a je úplně jedno zda jí využije pták, netopýr, plh nebo... Každý z těchto živočichů do přírody patří, každý v ní má nějaký význam.


Vyvěšování, kontrola a údržba budek - univerzální pokyny

Budky vyvěšujeme na vhodná místa a dbáme při tom také na bezpečnost hnízdících ptáků. Nyní si proto přiblížíme  kdy a kam je nejvhodnější budku vyvěsit.

Termín vyvěšování: Nejvhodnějším obdobím pro vyvěšování budek je jednoznačně podzim. Budky stihnou do jara takzvaně „opršet“ a alespoň částečně splynout s okolím. Navíc druhy u nás zimující (např. sýkory či šoupálci) si vyhlížejí svou hnízdní dutinu už od podzimu a budky vyvěšené na jaře mohou ignorovat. Vyvěšování v období předjaří a časného jara je vhodné zejména pro druhy, které se vracejí ze zimovišť. Pozdějším vyvěšením těmto druhům zajistíme, že na ně nějaká volná dutina zbyde.
Vhodný biotop: Budky má smysl vyvěšovat hlavně v biotopech, kde chybí dostatek vhodných přirozených dutin, tj. v místech, kde jsou v převaze mladé a zdravé stromy. Takovými biotopy jsou např. kulturní hospodářské lesy, zahrady, parky, intenzivně obhospodařované sady, mladá stromořadí.
V lesích vyvěšujeme budky nejčastěji v liniích podél průseků, světlin či méně frekventovaných cest. Na okraji světlin a pasek je i pro ptáky o něco příhodnější mikroklima.

 


Hustota budek: Hustota vyvěšování budek se musí řídit především úživností biotopu. Např. v zahradách a sadech či smíšených lesích může být trochu vyšší než ve stejnověkých nesmíšených kulturních lesích. Pokud je hustota budek vyšší než kapacita prostředí, ptáci některé budky neobsadí. Zcela zbytečné je vyvěšování několika budek stejného typu na jeden strom.
Výška vyvěšení budky: Každý ptačí druh sice více či méně preferuje určitou výšku dutiny nad zemí, v praxi však ale osídlí i budky umístěné v jiných výškách. Nejčastěji používanou výškou pro drobné pěvce jsou cca 2–3 m (1–5 m).

Orientace vletového otvoru: Není příliš důležitá, je jí však potřeba volit tak, aby otvor nebyl orientován ve směru převládajících srážek. V našich podmínkách je tedy asi nejvhodnější směr jižní nebo východní (popř. jihovýchodní). Zejména v hustějších porostech je důležitější, než světové strany, orientace ke světlinám, průsekům apod.
Bezpečnost ptáků: Při umísťování v terénu nesmíme zapomínat na bezpečnost hnízdících ptáků, jejich snůšek a mláďat. Budky nikdy nevyvěšujeme na místa, kde dochází k aplikaci pesticidů, nebo jiných jedů, které mohou proniknout do potravních řetězců a ptáky ohrozit. V místech s vyšším výskytem predátorů, např. na okrajích měst, musíme budku řádně zabezpečit před jejich útokem.

 


Kontroly budek
Kontrola budek v průběhu hnízdění je vždy spojena s rušením hnízdících ptáků. Pokud se pro takovou kontrolu rozhodneme, je naší povinností dbát nejvyšší opatrnosti a ptáky rušit co nejméně.
U běžných budek vesměs stačí, když zjistíme, který druh ptáka do budky zaletuje.
Čištění a údržba budek
Po skončení každé hnízdní sezóny je potřeba všechny budky obejít, vyčistit a zkontrolovat jejich technický stav, popřípadě odstranit závady. Nejlepším obdobím je asi konec léta a začátek podzimu. Tím budky dobře připravíme i na nocování ptáků v zimním období.  Čištění spočívající zejména v odstranění starého hnízda, někdy i hnízda vos nebo sršní, je nutno provádět každoročně, jinak se starý hnízdní materiál v budce nahromadí a po několika letech zcela znemožní další hnízdění. Navíc se starým hnízdem odstraníme i jeho nežádoucí obyvatele – hnízdní parazity. Ty ptákům hnízdění velmi znepříjemňují, oslabují mláďata a zpomalují jejich růst. Řádným čištěním a údržbou budek podstatně prodloužíme jejich životnost. Pokud však zjistíme, že budka je vážně poškozena  nebo hrozí např. její zřícení, raději ji odstraníme, aby se pro ptáky a jejich mláďata nestala nebezpečnou pastí.

Převzato z webu České společnosti ornitologické

Všechny zde prezentované ptačí  budky, i mnoho dalších, zakoupíte v internetovém obchodě Zelená domácnost.com

Instalace ptačích budek Schwegler

Při vyvěšování dbejte na instrukce ke každé budce, které najdete u popisu jednotlivých budek zde nebo na  www.zelenadomacnost.com . Pokud by měl být součástí výrobku i speciální hliníkový hřebík, najdete jej uvnitř budky. Stejně tak drátěný uchycovací systém na pověšení budky. Přední odnímatelný panel odejmete tak, že ohnete hliníkový plech, který je zabudován do dna budky, případně povolíte šroubovací skobičku. Panel tlačte mírným tlakem směrem ke dnu budky a poté jej odklopte. POZOR, někdy to chce trochu cviku, ale pak to jde snadno. Nikdy nepoužívejte velkou sílu, mohlo by dojít k poškození odnímatelného panelu.

Patentované drátěné uchycovací systémy nepoškozují stromy a dovolují umístění i na místa, kde by to jinak bylo jen velmi obtížné. Pokud potřebujete uchycovací drátěný systém odejmout (věšení budky na větev, otočení budky do jiného směru) je možné očko na uchycení na jedné straně uchycovacího systému mírně roztáhnout šroubovákem. Po zavěšení očko ohněte zpět kleštěmi tak, aby nemohlo dojít k vyvléknutí budky z uchycovacího systému. POZOR! Nikdy se nesnažte uchycovací systém odejmout silným tahem od budky ani ohýbat očko zabudované v budce. Mohlo by dojít k poškození budky.

Pokud bude budka instalována na zeď domů nebo do izolace při zateplení, postupujte dle instrukcí přiložených u výrobku. V případě nejasností nás kontaktujte.

Petr Dobrý, Zelená domácnost.com, tel.: 602569044, info@zelenadomacnost.com