Budky pro plchy

U nás se můžeme setkat se třemi druhy plchů a jedním druhem plšíka. Tito hlodavci žijí nočním životem, a tak často ani nevíme, že tyhle milé a pohledné sousedy na zahradě, pokud je tzv. přírodní a nejčastěji v blízkosti lesa, možná máme.

Plši se živí všežravě, především listy, semeny, houbami, ovocem, ořechy, mnohými bezobratlými a jejich larvami, ale nepohrdnou ani ptačími vejci a dokonce ani mláďaty ptáků.

Plši jsou dnes u nás chráněným druhem, vyskytující se ve většině případů pouze lokálně.

Tito sympatičtí savci mohou využívat naší zahradu, ale i půdu domu jako letní domov či zimoviště v období hibernace.

Základním předpokladem k úspěchu je minimálně klidný kout na zahradě, ideálně s listnatými stromy nebo keři s hustou korunou. Ty plši využívají k výstavbě hnízd, ve kterých se ukrývají ve dne. Samozřejmě budou nadšeni, pokud najdou strom s nějakou dutinou.

Dutinu můžeme nahradit instalací budky pro plchy.  Ta má, na rozdíl od budky pro ptáky, vchod ze zadní části.

Vyvěšování budek pro plchy - univerzální pokyny

Plch hledá úkryty v relativně klidných místech v blízkosti listnatých lesů nebo ve větších přírodních zahradách s ovocnými stromy. Budky využívá jako letní domov, ale někdy i jako zimoviště, v závislosti na klimatických podmínkách v lokalitě. Budka by měla být zavěšena cca 1,5-3 m vysoko na kmeni o průměru 20-30 cm. Ideálně na stinném místě listnatého lesa (i na kraji) nebo v lese smíšeném. Může být použita i v koutech větších ovocných zahrad, kde je budka chráněna před silným větrem.

Zde prezentované úkryt pro plchy, i další, zakoupíte v internetovém obchodě Zelená domácnost.com


Více